Codeigniter

Codeigniter Eğitimi Part2 Codeigniter Nedir? Framework Nedir?

By 12 Kasım 2016 No Comments

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Codeigniter nedir? ne için kullanılır ve Framework nedir? gibi konulardan bahsetmeye çalışacağım.

Framework Nedir?

Kabaca anlatmak istersek framework; hani bir proje içerisindeyken kendimize ait kalıplaşmış database sorguları, dosya sistemi okuması için gerekli kodları, güvenlik için belirli kontrolleri teker teker fonksiyonlar halide yazarız ya işte framework budur. Yani Abiler oturmuş bizim için hazır fonksiyonları yazmışlar gel kardeşim bunları kullan demişler ve bize sadece bunları oturup implement etmek yani bunları kullanmak kalmış. Güncel ve kolay bir örnek vermek gerekirse; Bootstrap bir CSS Frameworküdür. Twitter daki ekip oturmuş bunu yazmış. Bizde bu ekibin yazmış olduğu css dosyalarını projemize ekleyip sadece class isimlerini kullanarak projemizi şekillendirebiliyoruz. İşle bize bootstrap’in sağlamış olduğu classlar birer fonksiyon gibi düşünülebilir. Bize tamamen abilerin/ablaların 🙂 yazmış olduğu fonksiyonları kullanmak kalıyor. İşte framework bize bu tarz hazır yapılar sunmaktadır.

Neden Kullanılır?

Kullanmak zorunda elbette değiliz fakat bu durumda oturup bootstrap için düşünecek olursak tüm bu class tanımlamalarını kendimiz yazmak durumunda kalacağız. Bir yanda belki binlerce developer kişinin geliştirdiği ürüne karşı diğer yanda sadece bizim geliştirmiş olduğumuz yapılar. Yani bir yanda binlerce kişinin karşılaşmış olduğu ve çözüm bulduğu hatalar diğer yanda ise sadece bizim belkide daha karşılaşmamış olduğumuz hatalar, gözardı ettiğimiz sorunlar. İşte bu yüzden framework kullanmak için size basit bir neden. Diğer bir avantajı ise bir  framework öğrendiğimizde diğer frameworkler nasıl çalışır nasıl kullanılır hakkında fikir sahibi olmamız.

Codeigniter Nedir?

Codeigniter da bir frameworktür. Peki codeigniter ne üzerine çalışan bir framework? Codeigniter bir PHP frameworküdür. Yani yapısında PHP kullanılır. Bu da demek oluyor ki Codeigniter’ı anlamak için bizim PHP bilmemiz öğrenmemiz şart. PHP bilmiyorsanız eğer kanalımdaki PHP Eğitim Serisi‘ne göz atmanızı öneririm. PHP biliyorsak codeigniter eğitim serisine devam edebiliriz 🙂

Codeigniter öyle setup dosyası bulunan bilgisayarınıza yükleyeceğiniz bir yapı değil. Bunu böyle hayal ettiyseniz de doğal ama değil. Codeigniter bir PHP projesidir. Yani içerisinde bir ton PHP dosyası mevcuttur. Az önce bahsetmiş olduğumuz binlerce fonksiyon bulunan php dosyaları. Bize sadece bunları kullanmak kalıyor.

Codeigniter bir ara geliştirilmesi durdurulmuş ve daha sonra tekrardan EllisLab tarafından geliştirilmeye devam edilmiş version 4 ile devam etmiş ve şuanda 4.verisyonu üzerinde çalışılmaktadır. Elbette bu codeigniter için çağa uyum sağlaması açısından ve klasikleşmiş olan “eskidi be o” lafını çöpe atmamızı sağlamakta 🙂 Eğer codeigniter‘ı kullanırsak bize sağlayacağı başlıca faydaları ise;

 • Güvenlik kontrolü
 • Kolay şekilde kullanabileceğimiz SESSION ve COOKIE yapıları
 • Database işlemlerini kolaylaştıran ActiveRecord aracı
 • $_GET ve $_POST işlemleri için kullanımı oldukça kolay sınıfı
 • form validation yapıları
 • cache mekanizmaları
 • doğrulama kodları için hazır captcha sınıfı
 • dosya upload işlemleri için hazır sınıfları
 • pagination sınıfı
 • sayfaları sıkıştırma algoritmaları ile oluşturulmuş hooks yapıları
 • string sınıfları
 • sayı sınıfları

gibi daha bu listeyi uzun tutabileceğimiz birçok özelliği sıralanabilir.

kısacası codeigniter candır 🙂 gelin beraberce codeigniter öğrenelim 🙂

Şuan aklıma gelenler bunlar, içime sinmeyen yada eksik gördüğüm bir konu olursa burayı güncellerim zaten. Umarım sonuna kadar getirebileceğimiz ve faydalı bir eğitim serisi olur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Ne yaparsanız yapın ama kodlamayı asla unutmayın.

Saygılar Dilerim

kablosuzkedi

admin

admin

Müzik ve Yazılım ruhuna işlemiş eğlenceli biriyimdir :) Yaklaşık 14 yıldan beri yazılımın içinde bulunmaktayım. Bu yazılım denen dünyanın en eğlenceli mesleğinden teknolojileriyle ilgili bildiklerimi ülkemin güzel insanlarına bir nebze olsun aktarabilmek için çabalayan biriyim :) Nargile sever, kedilere ve adrenaline bayılırım.

Leave a Reply