Merhabalar,

Bu yazımla beraber React Native yazılarımı başlatmış oluyorum. Aslında bu teknolojide eski bir mazim yok fakat öğrendiklerimi buradan paylaşarak bir şekilde hem kendime not bırakmış oluyorum hem de belki faydalanmak isteyenler olur diye yazmış oluyorum.

İlk olarak neden React Native Framework‘ ünü öğrenmeliyiz? ya da soruyu değiştireyim; Neden React Native‘ e geçiş yaptım?. Bildiğiniz gibi ben ionic2 kullanarak mobil platformlarda hybrid olarak geliştirmeler yapıyordum (native istenmediği sürece tabii). Ionic2 ile ilgili aslında pek bir problemim yok diyebilirim kendisi gelişmiş component ve sürekli gelişen yapısıyla elbette güzel bir standart oturtacaktır ilerleyen yıllarda. Fakat bu ilerleyen süreçte de hybrid bir uygulama olmaktan çıkmayacaktır.

İşte problem tam burada başlıyor. Yaptığım uygulamalarda her ne kadar performansı arttırıcı pluginler kullansam da iOS ve Android tarafında aynı uygulamanın aynı performansı vermiyor oluşu beni oldukça sinir eden bir durum oldu ilerleyen zamanlarda. Bazen uygulama yazmak bana zulüm geliyordu.

İşte tam olarak burada React Native ‘in sayfasındaki React Native ile ilgili açıklaması beni bu zulümden kurtardı.

 

react-native

burada diyor ki;

React Native ile beraber, siz mobile web app, HTML5 app yada hybrid app geliştirmiş olmazsınız. React Native ile Objective-C veya Java ile geliştirilmiş uygulamalardan ayırt edilemez bir gerçek mobil uygulama geliştirmiş olursunuz. Bunu sadece Javascript ve React kullanarak yapabilirsiniz

yani bu muazzam birşey 🙂

React Native kısacası şu şekilde çalışıyor. React Native’ in kendine has modüllerini alıp siz uygulamanızı JavaScript ve React kodlayarak geliştiriyorsunuz, o da bu geliştirdiğiniz projeyi iOS ve Android için native şekilde çeviriyor. Yani siz bir <Text></Text> isimli içerisine basit bir yazı ekleyebileceğiniz bir component eklediğinizde; react native build olduğunda, bu elementi native dillerde (iOS ve Android) karşılığı neyse ona çeviriyor.

Gerçekten muhteşem değil mi? 🙂

Bir de eklemişler;

İhtiyacınız Olduğunda, Native Kodlarınızı Kullanın!

Bu da çok ayrı bir durum sanki 🙂 Bunu denemedim ama deneyeceğim 🙂

Tüm bunları yaparken sadece React‘ ı öğrenip ES6 kullanarak JavaScript kodlamanız yeterli olacaktır. Eğer ionic2‘ den React Native‘ e geçiş yaptıysanız TypeScript‘ den dolayı hiçbir zorluk çekmeyeceksiniz diyebilirim.

Genel manada ilk gözlenim ile bir component oluşturmak, onu başka bir component içerisinden çağırmak ve direk simulator üzerinde görüntülemek oldukça kolay. Kodlama süresi oldukça kısa. Performans da oldukça iyi.

ionic2 ile uğraşırken karşılaştığım ve beklemekten sıkıldığım bir diğer konu ise recompiling time. Yani bir değişiklik yapıyorsunuz; yaptığınız değişikliği görmek için bekliyorsunuz bekliyorsunuz.. React Native de bu muazzam bir sürede gerçekleşiyor. Değişikliklerinizi watchman isimli bir araç izliyor ve siz projenizi kaydeder kaydetmez direk Reload işlemi başlıyor. Nerdeyse beklemiyorsunuz diyebilirim 🙂

Yukarıdaki açıklamalarım haricinde söylemek istediğim birkaç konu daha var;

Neden React Native’ e Güvenelim? 

React, Facebook tarafından 2013 yılında geliştirilmiş bir framework. İlk zamanlarda Facebook’un reklam yöneticisi için kullanılmış. Daha sonra yavaş yavaş diğer teknolojilerinde de React’ı kullanmaya başlamış. React Native Framework’ ünü geliştirmeleriyle beraber; facebook ve Instagram Uygulamalarında React Native‘ i kullanmaları kendi framework’ lerine ne kadar güvendiklerini gösteriyor sanırım. Kocaman Facebook şirketi, belki de dünya’nın en fazla vakit geçirilen sosyal medya platformunun mobil uygulaması yada uygulamalarını react native ile yazması demek bile bu framework’ e güvenmek için bir sebep sunuyor bize.

React Native ile ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar 🙂 Yeni yazımda React Native projesi nasıl oluşturulur onu anlatacağım.

Şimdilik görüşmek üzere 🙂

Ne yaparsanız yapın, kodlamayı asla unutmayın!

kablosuzkedi

admin

admin

Müzik ve Yazılım ruhuna işlemiş eğlenceli biriyimdir :) Yaklaşık 14 yıldan beri yazılımın içinde bulunmaktayım. Bu yazılım denen dünyanın en eğlenceli mesleğinden teknolojileriyle ilgili bildiklerimi ülkemin güzel insanlarına bir nebze olsun aktarabilmek için çabalayan biriyim :) Nargile sever, kedilere ve adrenaline bayılırım.

2 Comments

 • Kasim dedi ki:

  Youtube ve bloğunuzu yeni keşfetmiş bulunuyorum, benim için hazine değerindeler. Sizler sayesinde inanıyorum ki ülkemizde yazılım iyi yerler gelecektir.
  React native’e başlamayı düşünüyordum çekincelerim var fakat ayrı ayrı görüşleri okumam bana yön veriyor. Size tavsiyem medium gibi bloglarınıza bi alkış falan koysanız daha interaktiv olur kanısındayım. İyi çalışmalar dilerim.

  • admin dedi ki:

   Teşekkür ederim bu yazin için 🙂 Ama bu kadar da uzun zaman sonra cevap vermem de bir ayip 😀 kusura bakma oldukça yogun bir süreç içerisinde girdim ondan dolayi böyle gecikti. React değil de VueJS Eğitimi hazırlıyorum. React ‘ dan daha kolay bir syntax’a sahip ve 2.x versiyonuyla beraber React Native’ den oldukça hızlı 🙂

   Neyse Detaylarını Eğitimde anlatırım 🙂 Eğitimde görüşmek dileğiyle dostum 🙂

Leave a Reply