Merhabalar,

Bu yazımda size naçizane bilgimle React Native kurulumundan bahsedeceğim. Aslında sayfasından yola çıkarak bunu rahatlıkla yapabilirsiniz fakat ben yine de bir seri yapacaksam bunu yazmalıyım diye düşündüm ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

ilk olarak yapacağımız tüm işlemleri https://facebook.github.io/react-native/ sayfasında bulabilirsiniz.

React Native ile kodlama gerçekleştireceksek ilk olarak bilgisayarımızda olması gereken birkaç uygulama var. Bu uygulamalarda kullandığınız işletim sistemine göre birazcık değişkenlik gösterebiliyor. Sadece uygulamalarla değil aynı zamanda işletim sisteminiz de önemli. Mesela eğer iOS geliştirmek istiyorsanız kesinlikle MacOS bir bilgisayarınız olmalı ki XCode ile iOS için derleme yapabilesiniz. Aksi halde windows kullanarak iOS için bir geliştirme yapmanız pek mümkün değil.

Eğer bir MacOS bilgisayarınız varsa; ihtiyacınız olanlar ;

 • XCode
 • Android SDK
 • Homebrew
 • Node/NPM
 • watchman
 • RN CLI

 

HomeBrew (MacOS için)

HomeBrew uygulaması bir uygulama yükleyici uygulamasıdır diyebiliriz. Yani biz NodeJS ve NPM gibi uygulamalarımızı HomeBrew aracılığı ile yükleyeceğimiz için bu uygulamaya ihtiyacımız var. HomeBrew’ i resmî web sayfasından indirebilirsiniz.

Node/NPM

React Native ile geliştirme yaparken elbette arka tarafta Node JS gibi bir devasa teknolojiye ihtiyacımız oluyor. Biz onu kullanmayacağız aslınd. Node.js ‘ i kullanacak olan React 🙂

npm ile de yapacağımız işlem; bizim react ile kullanacağımı bağımlı olduğumuz uygulamaları, modülleri, sınıfları, kütüphaneleri indirmek. Yani Paket yöneticisi olarak kullanacağız.

Yüklemeleri yapmak için bir terminal penceresi açıp;

brew install node

demeniz yeterlidir. Kendi kendine otomatik olarak kurulacaktır. Eğer kurulumda hata çıkarsa bir de sudo yani root yetkisiyle denemenizi tavsiye ederim. Node kurulurken npm otomatik olarak onunla birlikte kurulacaktır.

Watchman

Watchman, facebook tarafından geliştirilmiş dosya sistemindeki değişiklikleri algılayan bir araç. Bizim auto reload için kullanacağımız araç diyebiliriz. Bu aracı yüklemek için de;

brew install watchman

demeniz yeterlidir. Kendi kendine watchman de yüklenecektir.

RN CLI

React Native Client; bizim yeni bir react native projesi oluşturmamızı, proje üzerinde aksiyon almamızı, simülatör üzerinde yada gerçek cihaz üzerinde test etmemiz gibi birçok işlevi react-native client ile yapabiliyoruz.

npm install g reactnativecli

komutu sayesinde kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

XCode

XCode MacOS üzerinde Objective-C ve Swift gibi native dillerle uygulama geliştirmeniz için gereken yegane uygulama. XCode içerisinde bir xcode projesini derlemek adına bir çok library bulunmakta. Geliştireceğimiz React Native uygulamamızın derlenmesi için de elbette XCode ve onun kütüphanelerine ihtiyacımız olacak. Bundan dolayı ilk olarak App Store dan kesinlikle XCode’ u yüklemelisiniz.

 

Eğer bir Windows bilgisayarınız varsa; ihtiyacınız olanlar ;

 • Node
 • Python2
 • JDK
 • Android SDK
 • RN CLI

Chocolatey (Windows için)

Chocolatey de homebrew gibi bir paket yöneticisi uygulamasıdır. Aşağıdaki adımları yapmadan önce kesinlikle bunu yüklemenizi tavsiye ederim 🙂 Yüklemek için resmî web sayfasına göz atabilirsiniz.

 Node & Python2 & JDK

Node’u yukarıda zaten açıklamıştık. Burada Python’ı Framework’ümüz kullanıyor. JDK ise yine React Native tarafından kullanılan Java Development Kit. Bu uygulamaları yüklememiz için; bir komut satırı açıp (yönetici yetkisiyle)

choco install y nodejs.install python2 jdk8
satırını yazıp enter tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

RN CLI

React Native Client; bizim yeni bir react native projesi oluşturmamızı, proje üzerinde aksiyon almamızı, simülatör üzerinde yada gerçek cihaz üzerinde test etmemiz gibi birçok işlevi react-native client ile yapabiliyoruz.

npm install g reactnativecli

komutu sayesinde kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Android SDK

XCode gibi eğer bir Android uygulamasını da build edeceksek kesinlikle Android SDK’ sına ihtiyacımız olacak. Bundan dolayı Android SDK ‘ yı da bilgisayarımıza indirmeliyiz. Onu da bu https://developer.android.com/studio/index.html linkten kolaylıkla indirebilirsiniz.

Böylece 2 farklı platformlar da da gerekli kurulumlar için aksiyonlarımızı almış bulunuyoruz 🙂 Şimdi proje oluşturmaya geldi sıra 🙂

Saygilar

Gokhan

 

admin

admin

Müzik ve Yazılım ruhuna işlemiş eğlenceli biriyimdir :) Yaklaşık 14 yıldan beri yazılımın içinde bulunmaktayım. Bu yazılım denen dünyanın en eğlenceli mesleğinden teknolojileriyle ilgili bildiklerimi ülkemin güzel insanlarına bir nebze olsun aktarabilmek için çabalayan biriyim :) Nargile sever, kedilere ve adrenaline bayılırım.

3 Comments

 • eleman dedi ki:

  cli; client’in kısaltması değil, command line interface ‘in kısalması olacak sanırım.

  • admin dedi ki:

   evet haklısın dostum 🙂 client kelimesini surekli kullandigim icin agzima yapismis lanet 🙂 Teşekkür ederim bilgilendirme için 🙂

 • Kasim dedi ki:

  Kesinlik bu seri devam etmeli, hatta ilk react’tan başlarsanız yeni başlayanlar için daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar.

Leave a Reply